headerphoto
Home

Materace gabionowe

Drodzy czytelnicy, dzisiejszy artykuł poświęcę materacom gabionowym, gdyż po artykule dotyczących koszy, zadajecie mi bardzo dużo pytań związanych z tym zagadnienie.

Najprościej rzecz ujmując materace gabionowe służą do ochrony brzegów i zabezpieczeń koryt kanałów.
Jak zapewne wiecie, rzeki, nabrzeża czy kanały ulegają erozji, co powoduje, że musimy zapobiegać chociażby ewentualnym powodziom. Do tego celu najlepiej nadają się wspomniane kosze, ale przede wszystkim materace gabionowe, które wykonane są z plecionej lub zgrzewanej stalowej siatki i są z powodzeniem wykorzystywane przy pracach, które stabilizują nabrzeża rzek, chronią brzegi i zabezpieczają koryta kanałów. Inżynieria wodna od lat używa tego typu zabezpieczeń, ponieważ są one oszczędnym i przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem na erozję, która atakuje nabrzeża. Tak więc materace gabionowe służą do wykładania nimi dna cieków wodnych, są używane do budowy powierzchniowych wzmocnień zapobiegających erozjom, a także wzmacniają wloty i wyloty przepustów. Więcej na: http://www.uhrs.pl
Ich wyjątkową zaletą jest fakt, iż można je bez problemu ustawiać i wypełniać nie posiadając przy tym żadnych specjalnych umiejętności, co sprawia, że są one bardzo tanie w utrzymaniu. Dodatkowo, o czym koniecznie trzeba wspomnieć, materace gabionowe są niesamowicie trwałe i wytrzymałe, co według mnie stanowi ich najważniejszą i najlepszą zarazem cechę, ponieważ dzięki temu są odporne na podmywanie i świetnie zabezpieczają przed ubytkami terenu. 
Do tego są łatwe w utrzymaniu i nie blokują w żaden sposób przepływu wody. Materace gabionowe służą do odnawiania i utrzymywania kanałów, a także do konserwacji zbiorników wodnych i ich konserwacji chroniąc brzegi przed zniszczeniami, których dokonują wiatr i fale. Czy jest równie łatwe, tanie, skuteczne i praktyczne "urządzenie" utrzymujące brzegi rzek, koryt i chroniące je przed zniszczeniem? Nie jestem w stanie w tej chwili takiego znaleźć i myślę, że już nie znajdę. Materace gabionowe to fenomenalne rozwiązanie.

Fotografie:

materace

gabiony

budowa


Brak komentarzy!